ظروف سلامت محور

PFOA چیست؟

   پرفلویورواکتانوییک اسید ( perfluorooctanoic acid ) ماده­ ای است که در فرآیند تولید پوشش PTFE استفاده می­ شود.
این ماده به محیط زیست آسیب می­ رساند و استنشاق آن برای کارگران کارخانه ­های تولید ظروف نچسب مضر است.
امروزه مواد و روش­ های جایگزینی کشف شده­ اند که این ماده را به طور کامل از فرآیند تولید پوشش نچسب حذف کرده­ اند.
مواد جدید گران­تر از مواد قدیمی حاوی PFOA می­ باشند، در نتیجه متأسفانه خیلی از تولیدکنند­گان همچنان از مواد قدیمی در تولید ظروف نچسب استفاده می­ کنند و اصول بهداشتی کارگران، مصرف­ کنندگان و مسایل زیست­ محیطی را مد نظر قرار نمی ­دهند.

جالب است بدانید گاز فریون که به عنوان گاز مبرّد در یخچال­ها و سردکننده استفاده می ­شود، درصورت انتشار در جو، به لایه­ی ازن آسیب می­ رسانند.

PFOA هم برای لایه ازن مضر است. بنابراین یکی از تفاوت های تولیدکنندگان معتبر با دیگر فعالان در این زمینه، رعایت همین اصول جهت حفظ محیط زیست است. 

 CADMIUM( کادمیم) چیست؟

عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Cd و عدد اتمی ۴۸ قرار گرفته‌است. کادمیم عنصری نسبتاً” کمیاب، نرم، با رنگ سفید مایل به آبی و فلز انتقالی سمی است که در سنگ معدن روی وجود داشته و در باتریها به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کادمیم از معدود عناصری است که هیچگونه نقش ساختاری در بدن انسان ندارد. این عنصر و محلول ترکیبات آن حتی به میزان بسیار کم، سمی هستند و در اندام‌ها و محیط زیست، ذخیره می‌شوند. استنشاق گرد کادمیم به سرعت در دستگاه تنفسی و کلیه‌ها ایجاد مشکلاتی می‌کند که می‌توانند کشنده باشند (اغلب از نارسائی کلیوی). خوردن هر مقدار قابل ملاحظه‌ای ازکادمیم موجب مسمومیت سریع کبد وکلیه‌ها می‌گردد. ترکیباتی که محتوی کادمیم هستند نیز باعث مسمومیت می‌شوند.

اخبار مرتبط