انواع ترازو و معادل های اندازه

استفاده از واحدهای حجمی و وزنی در مورد پخت و پز و آشپزی رایج‌ می‌باشد. پیمانه‌ها از ابزارهای مورد استفاده در آشپزی هستند که برای اندازه‌گیری حجم مایعات و یا ترکیبات جامدی مثل آرد و شکر به کار می‌رود. کشورهای مختلف از پیمانه‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. در واقع یک تعریف استاندارد بین‌المللی تائید شده در مورد پیمانه‌ها وجود ندارد و پیمانه‌های فعلی معمولاً ۲۰۰ تا ۲۸۴ میلی‌لیتر گنجایش دارند.

با این حال برای سهولت درک دستورها و فهم متقابل توصیه می‌شود مخصوصاً در مورد دستورهای شیرینی پیمانه‌های آشپزی استاندارد موجود در بازار را تهیه کنند. اما با فرض آنکه برخی از افراد به هیچ وجه دسترسی به این پیمانه‌ها ندارند ابزارهای جایگزین قابل دسترس به شما معرفی شده اند.
معادل میلی لیتر به پیمانه (میلی لیتر = ml  سی سی cc)
۱۰۰ میلی لیتر = ۱/۳ پیمانه = یک دسی لیتر
۲۰۰ میلی لیتر = ۳/۴ پیمانه
۲۵۰ میلی لیتر = ۱ پیمانه
۳۰۰ میلی لیتر = ۱و ۱/۴ پیمانه
۴۰۰ میلی لیتر = ۱ و ۱/۲ پیمانه
۵۰۰ میلی لیتر = ۲ پیمانه
۶۰۰ میلی لیتر = ۲و ۱/۴ پیمانه
۷۰۰ میلی لیتر = ۲ و ۳/۴ پیمانه
۸۰۰ میلی لیتر = ۳ پیمانه

معادل ۱ پیمانه به گرم (گنجایش مواد در یک پیمانه ۲۵۰ میلی لیتری استاندارد)
۸۰ تا ۹۰ گرم = بادام پرک، پودر نارگیل
۱۰۰ گرم = پودر کاکائو، گردوی خرد شده
۱۱۰گرم = فندق خرد شده یا پودر شده، بادام زمینی، پسته
۱۲۵ گرم = بادام خرد شده یا پودر شده، نشاسته گل
۱۵۰ گرم = آرد، آرد ذرت، نشاسته ذرت، شکلات رنده شده، شکلات گرانول، کشمش سیاه درشت، پودر سوخاری، پودر نان خشک
۱۶۰ گرم = پودر قند (پودر شکر)، کشمش سبز
۱۷۰ گرم = خلال پوست مرکبات، کشمش بی دانه پلویی
۲۱۰  تا ۲۲۰ گرم = میوه شکری، رنده کدو یا هویج (کمی فشرده)، روغن مایع
۲۳۰ گرم = شکر، شکر قهوه ای (بسته به اندازه دانه ها و رطوت جذب شده امکان دارد تا ۲۰ گرم تفاوت وزن داشته باشد، بهتر است از ترازو استفاده شود)، روغن جامد، خامه پاستوریزه
۲۵۰ گرم = کره نرم شده، ماسکارپونه، پنیر خامه ای، پنیر فتا (صبحانه)، آب میوه، ماست ساده، شیر، سس مایونز، پوره میوه و سبزیجات تازه یا پخته
۳۳۰  گرم = شکلات صبحانه (بدون حباب و فضای خالی)
۳۵۰ گرم = عسل، مربا، مارمالاد، شربت غلیظ،

معادل ۱ قاشق سوپخوری (غذاخوری) به گرم
آرد : ۱۰ گرم
شکر : ۱۲ گرم
پودر قند : ۱۰ گرم
نشاسته ذرت : ۷ گرم

قاشق سوپ خوری = قاشق غذاخوری.  قاشق چای خوری = قاشق مرباخوری
معادل قاشق به میلی لیتر
یک قاشق سوپخوری:۱۵ میلی لیتر
یک قاشق چایخوری :۵ میلی لیتر
نصف قاشق چایخوری :۲/۵ میلی لیتر
یک چهارم قاشق چایخوری:۱/۵ میلی لیتر

معادل ۱ قاشق سوپخوری به گرم
روغن:۲۰ گرم
ماست:۲۵ گرم
خامه :۲۵ گرم
شکر :۲۰ گرم
آرد سفید:۱۵ تا ۲۰ گرم
پودر کاکائو : ۱۰ گرم
پودر نارگیل،بادام،گردو،فندق پودر شده:۲۰ گرم
گردو یا بادام یا فندق خرد شده:۱۵ گرم
عسل : ۳۰ گرم
کره :۲۰ گرم
خمیر مایه : ۱۰ گرم
پودر قند: ۱۵ گرم
آرد ذرت: ۱۵ گرم

انواع ابزار اندازه گیری

01

پیمانه و پارچ اندازه گیری
ممکن است بتوانید با چشم اندازه بعضی مواد را حدس بزنید اما در آشپزی برای داشتن طعم های فوق العاده و داشتن اندازه دقیق مواد الزامیست از این وسیله استفاده کنید زیرا حدس زدن در واقع نوعی ریسک محسوب می شود. پارچ اندازه گیری حتما باید دارای یک دهانه باشد تا مایعات به راحتی از داخل آن سرازیر شوند و یک دسته خوب برای راحت در دست گرفتن داشته باشد، شفاف از جنس پلاستیک یا شیشه بوده و روی آن درجه هایی با مقیاس میلی لیتر، لیتر، فنجان و اونس نشانه گذاری شده باشد.

02

پیمانه اندازه گیری
ضروری است در آشپزخانه خود حداقل یک ست ۵ تایی اندازه گیری داشته باشید، این ست دارای ۵ قاشق اندزه گیری است که روی هر یک از آن ها نوشته شده : ۱Tbs = 1 قاشق سوپخوری، ½Tbs =نصف قاشق سوپخوری، ۱Tsp = 1 قاشق چایخوری، ½ Tsp = نصف قاشق چایخوری، ¼ Tsp = 4/1 قاشق چایخوری. در دستورات غذایی شما با این اصطلاحات به وفور برخورد می کنید، استفاده از این پیمانه ها در اندازه گیری دقیق تر و حرفه ای به شما کمک می کند.

03
ترازوی دیجیتالی
استفاده از یک ترازوی دیجیتالی به شما کمک می کند تا از کوچک ترین واحد اندازه گیری تا بزرگترین را به خوبی اندازه گیری کنید. این ترازو که معمولا به صورت دو تکه عرضه می شود که کاسه ای جداگانه روی ترازو قرار می گیرد و به کمک آن می توانید بهترین نتیجه را بگیرید.

04

ترازوی دستی
ترازوی دستی بسیار کوچک و به اندازه یک انگشت بوده و گیره ای به آن متصل است که امکان وزن کشی مواد را برای شما فراهم می کند، این ترازو در دو نوع عقربه ای و دیجیتالی موجود است و می تواند همراه خوبی برای شما باشد. مخصوصا اگر در مسافرت هستید و یا رژیم دارید.

05

ترازوی آزمایشگاهی
به گروهی از ترازو های صنعتی که دارای دقت بسیار بالا و قدرت وزن مواد بسیار ریز گرمی را دارد، می گویند. ترازو آزمایشگاهی به صورت رایج دارای محفظه ی توزین است که تاثیر و دخالت هوای محیط ترازو را کاهش می دهد.

06

ترازوی فروشگاهی
گروهی پر فروش از ترازوی دیجیتال است که در فروشگاه ها مورد استفاده می گردد. ترازوی فروشگاهی دارای تنوع بالایی است که پیشرفته ترین این ترازو ها ، ترازوی لیبل پرینتر است که همراه با تولید بارکد واقعی امکان هماهنگ شدن با صندوق فروشگاهی را آسان نموده است .

07

ترازوی زیر پایی
گروهی از ترازو های دیجیتال است که نمایشگر ترازو بر روی بدنه در حال نمایش و روی نمایشگر با جنس بدنه ی ترازوی دیجیتال پوشیده شده است.

اخبار مرتبط